Troszcząc się o ząbki malucha, poza regularnymi wizytami u stomatologia, powinniśmy zapewnić mu odpowiednie warunki do dbania o higienę jamy ustnej na co dzień, w domu. Pamiętać należy przy tym, że małe dzieci nie potrafią zbyt długo skupić uwagi na danej czynności, szczególnie jeśli nie jest dla nich atrakcyjna. Rolą rodzica jest tutaj zaproponowanie rytuałów dbania o ząbki, które będą przez pociechę akceptowane i lubiane. Pomoże nam w tym kilka czynników, dzięki którym dziecko chętnie będzie dbać o zdrowie uśmiechu.

Dbanie o zęby dziecka

Razem raźniej

Dziecko uczy się najefektywniej angażując kilka zmysłów jednocześnie. Warto więc poza suchym tłumaczeniem jak myć ząbki, zademonstrować mu tę czynność. Pokażmy, jakie ruchy należy wykonywać szczoteczką, aby dokładnie usunąć resztki ze szczelin zębowych. Świetnym pomysłem jest także pozwolenie maluchowi na wyszczotkowanie zębów rodzeństwa czy rodzica.

Odpowiednio zaaranżowane miejsce

Powinniśmy stworzyć dziecku warunki, w których samo będzie mogło siebie obserwować. Zapewni to lustro, które wisi na wysokości, która gwarantuje maluchowi bezproblemowe przeglądanie się podczas mycia ząbków. Odległość od tafli lustra musi być niewielka, aby maluch dokładnie widział cały uśmiech. Pomocne przy nauce mycia ząbków są tabletki do wybarwiania płytki nazębnej. Malują one osad na zębach na intensywny kolor, dzięki czemu maluch widzi, gdzie powinien włożyć więcej pracy w czyszczenie.

Atrakcyjne przybory

Mały członek rodziny powinien posiadać swoje osobiste przybory do higieny jamy ustnej. Ważne, aby dostosować je do wieku, a tym samym uzębienia. Na rynku dostępnych jest wiele szczoteczek, które możemy wybierać biorąc pod uwagę wiek dziecka. Zaczynamy od tych, które mają gumową nawierzchnię, stopniowo przechodząc do szczoteczek z miękkim włosiem. Istotny jest także jej kształt, nie powinna mieć zbyt dużej główki – dziecko powinno móc swobodnie operować nią w jamie ustnej. Wybierzmy kubeczek do płukania ust, zaprojektowany specjalnie dla dzieci. Od „dorosłej’ wersji różnić się on będzie fantazyjnym kształtem (np. zwierzątka), kolorem oraz materiałem – zaleca się te produkowane z plastiku, co w przypadku wypuszczenia z ręki nie spowoduje jego zniszczenia.

Traktujmy rytuał wspólnej higieny jamy ustnej jako ciekawą zabawę. Możemy zaprosić do łazienki ulubione maskotki dziecka i im także umyć ząbki. Pociecha widząc, że czynność jest przyjemna będzie chętniej podejmować kroki w kierunku troski o uśmiech.