Przyjazny gabinet stomatologicznyPedodoncja to dziedzina, która w znacznym stopniu opiera się na fachowym podejściu do wyjątkowych pacjentów – maluszków. Stomatolog dziecięcy, poza specjalistyczną wiedzą dentystyczną, musi posiadać odpowiednie cechy, które pozwolą mu na budowanie pozytywnych relacji z małymi pacjentami. Występuje on w roli pedagoga, który wprowadza dziecko w świat zdrowia i higieny jamy ustnej. Wybierając gabinet, w którym będzie leczone nasze dziecko warto zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników:

  • Dziecko jako podmiot leczenia

Gabinety stomatologiczne, które ukierunkowane są na leczenie maluchów, zazwyczaj szczegółowo opisują swoje działania w tej dziedzinie. Warto zapoznać się ze stroną internetową wybranej placówki i sprawdzić czy prowadzi opiekę dentystyczną dedykowaną dzieciom.

  • Nagrody i prezenty

Wybierzmy gabinet, gdzie dziecko zostanie nagrodzone za pozytywną współpracę ze stomatologiem. Zachęci je to do kolejnych spotkań z dentystą, a także utrwali dobre skojarzenia związane z wizytą. Wśród gabinetów znaleźć można miejsca, gdzie dzieci otrzymują odznakę wzorowego pacjenta, atrakcyjne przybory do higieny jamy ustnej, a także atrakcyjne zabawki.

  • Otoczenie i wnętrze

Dla dziecka, w procesie poznawczym bardzo ważny jest aspekt wizualny. Szare, zimne wnętrza zapewne nie wzbudzą jego ciekawości, nie poczuje się tam swobodnie i bezpiecznie. Zdecydujmy się na gabinet, który wyglądem nie przypomina standardowej lecznicy. Dziecięce gabinety powinny być przytulne, kolorowe i dopasowane do oczekiwań małego pacjenta.

  • Miejsce i czas oczekiwania

Chwile spędzone pod drzwiami gabinetu to czas, kiedy znacznie wzrasta u dziecka poziom stresu. W centrach dedykowanych dzieciom, poczekalnie mają charakter pokoju zabaw, gdzie dziecko kreatywnie i atrakcyjnie spędza czas przed wizytą u stomatologa.

  • Podejście do małego pacjenta

Ważne, by stomatolog dokładnie wytłumaczył maluchowi, jaki zabieg będzie przeprowadzał. Oczywiście musi być to przekaz dostosowany do wieku i percepcji dziecka. Element zaskoczenia jest niewskazany i może się zakończyć brakiem chęci współpracy ze strony malucha.

Przemyślany wybór gabinetu stomatologicznego, to inwestycja na długie lata. Dziecko, które wizyty u dentysty będzie kojarzyło z pozytywnymi emocjami, będzie chętnie kontrolować stan uzębienia, co zapewne przełoży się na zdrowie jego uśmiechu.