O zdrowie jamy ustnej dziecka należy zadbać praktycznie od momentu narodzin, na długo przed pojawieniem się pierwszych ząbków. Warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę w poszczególnych etapach życia malucha, by zapewnić mu zdrowy i piękny uśmiech.

W trosce o zęby dziecka

Okres niemowlęcy

W pierwszych miesiącach życia dieta maluszka opiera się na pokarmach płynnych. Mleko i kaszki, podaje się dziecku od kilku do kilkunastu razy dziennie. W tym okresie należy świadomie myśleć o higienie jamy ustnej pociechy. Dziąsła dziecka należy przemywać wyjałowiona gazą, zwilżoną przegotowaną woda. W ten sposób usuniemy resztki kaszki, które mogły pozostać w buzi dziecka i stanowić pożywkę dla bakterii.

Etap ząbkowania

W wieku kilku miesięcy u malucha pojawiają się ząbki mleczne. Pierwsze wyżynają się dolne i górne jedynki, kolejno reszta ząbków, aż do 20. Ten czas może być dla dziecka bardzo trudny gdyż ząbkowanie bywa bolesne. W tym okresie maluch może być niespokojny, płaczliwy i rozdrażniony. W zminimalizowaniu dyskomfortu u malucha mogą pomóc:

  • Gumowe gryzaki wykonane ze specjalnego materiału wypełnionego wodą, który po schłodzeniu w lodówce przez długi czas utrzymuje niską temperaturę. Przynoszą one ulgę obolałym dziąsłom i miejscowo znieczulają wrażliwe miejsca.

  • Przeciwbólowe żele mające na celu łagodzenie bólu i obrzęku w jamie ustnej. Działają ponadto przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie.

Pierwsze ząbki pod opieką

O ząbki mleczne trzeba dbać, ponieważ od ich zdrowia, będzie w dużej mierze zależeć stan stałego uzębienia. W tym czasie dziecko powinno otrzymać swoją szczoteczkę do zębów (początkowo gumową, a następnie z miękkim włosiem) i poznać podstawowe zasady higieny jamy ustnej. W tym czasie warto także udać się na pierwszą wizytę do stomatologa, aby skontrolować ząbki dziecka i oswoić je ze specyfiką pobytu u dentysty. W zależności od stanu uzębienia, dentysta może w tym czasie zalecić wykonanie jednego z zabiegów o charakterze profilaktycznym – lakierowania, lapisowania lub fluoryzacji.

Z wizytą u ortodonty

W okolicy szóstego roku życia w buzi dziecka pojawiają się pierwsze zęby stałe. To idealna pora żeby umówić się na spotkanie z ortodontą. Potencjalna wada zgryzu lub nieprawidłowe ułożenie zębów może powodować wiele komplikacji zdrowotnych, a także odbić się negatywnie na samoocenie dziecka. Właściwe ułożenie uzębienia ogranicza rozwój próchnicy i chorób przyzębia. Wcześnie założony aparat ortodontyczny znacznie skraca proces prostowania zębów i minimalizuje znacząco skutki krzywozgryzu.

Poza podstawowymi wytycznymi dotyczącymi troski o zęby dziecka należy pamiętać, że każde dziecko jest inne i mogą wystąpić pewne odchylenia od wskazanych okresów rozwoju uzębienia. Ważne by obserwować malucha i wszystkie niepokojące sygnały konsultować ze stomatologiem dziecięcym.