Ząbkowanie u maluszków to istotny moment w ich rozwoju. Niektóre dzieci przechodzą ten czas nadzwyczaj łagodnie, inne wprost przeciwnie, płaczą, są drażliwe i mają wiele dodatkowych dolegliwości. Podpowiemy, kiedy i w jakiej kolejności zaczynają pojawiać się pierwsze zęby u dzieci, jak złagodzić ból i jak prawidłowo dbać o ząbki oraz dziąsła malucha. Pokażemy, że dentysta dla dzieci jest jednym z najważniejszych specjalistów.

Kiedy pojawiają się zęby mleczne

Ząbki mleczne formują się w okolicy 6 tygodnia życia płodowego, a w buzi maluszka zaczynają się wyrzynać pomiędzy 6. a 30. miesiącem życia. Tak naprawdę noworodek rodzi się z wszystkimi wykształconymi zębami mlecznymi, które nie są jeszcze widoczne. W czasie od powstania ich zawiązek do pojawienia się w widoczny sposób nieustannie pokrywa je twarde szkliwo. Zanim dziecko skończy 3 lata, posiada już piękny i pełny garnitur uzębienia.

Ułożone ciasno ząbki dotykają się bocznymi powierzchniami. Pod ich korzeniami powstają zawiązki zębów stałych. Kiedy dziecko kończy 4 lata, korzenie zębów mlecznych zaczynają stopniowo zanikać, a zęby zaczynają się chwiać i kolejno wypadać. Proces wzrostu dziecka, a tym samym szczęki i żuchwy ma także wpływ na powstawanie przestrzeni międzyzębowych. Proces wymiany pierwszych zębów na stałe może trwać do 6 lat.

Jak pojawiają się mleczaki w buzi dziecka?

Jak już wspomnieliśmy, u malucha, który skończył 6 miesiąc życia (w niektórych przypadkach może to być nawet 4. miesiąc), zaczynają pojawiać się pierwsze zęby, które w naturalny sposób wypychają koronę przez dziąsło. Początek ząbkowania jest trudny, a czasem wprost niemożliwy do przeoczenia. Maluch zaczyna się ślinić i wkładać różne rzeczy do ust pocierając nimi dziąsła. Swędzeniu dziąseł towarzyszy ich wyraźne rozpulchnienie i ból. To czas, w którym dziecko może gorączkować, cierpieć na biegunki lub zaparcia, a także o wiele częściej płakać. Pomocne są żele łagodzące objawy ząbkowania, a w niektórych przypadkach warto udać się do specjalisty, jakim jest dentysta dla dzieci, który oceni stan zdrowia dziąseł, a także podejmie określone działania szczególnie jeśli ząbki pojawiły się zdecydowanie za wcześnie.

ząbkowanie dziecka

Ile pierwszych zębów ?

W buzi dziecka powinno łącznie pojawić się dwadzieścia pierwszych zębów mlecznych — po dziesięć w żuchwie i szczęce. Charakterystyczny jest brak zębów przedtrzonowych. Zęby mleczne dzielą się na trzy grupy tj. trzonowce (8 szt); siekacze (8 szt) i kły (4 szt).

Kolejność pojawia się zębów mlecznych jest następująca:
– dolne jedynki – 4.6 miesiąc życia
– górne jedynki – 7 miesiąc życia
– dolne i górne dwójki – 8.–12. miesiąc
– dolne pierwsze trzonowe i górne pierwsze trzonowe – 12.–16. miesiąc
– dolne i górne kły – 15.–24. miesiąc
– dolne i górne drugie trzonowe – 21.–31. miesiąc

Ząbki dolne pojawiają się wcześniej niż odpowiadające im zęby górne.

Ząbki mleczne u dentysty

Panuje przekonanie, że zęby mleczne nie wymagają specjalistycznej kontroli lekarskiej, ani codziennej higieny. To częsty i duży błąd popełniany przez rodziców. Musimy zdawać sobie sprawę, że pod pierwszymi zębami tworzą się zęby stałe. Jeśli zęby mleczne zaczną chorować, automatycznie osłabione zostają stałe zawiązki.

Dentysta dla dzieci nie działa tylko na płaszczyźnie leczniczej, ale także profilaktycznej. Tym samym kontrola zębów mlecznych jest oczywistością, której nie można zaniedbywać. Najczęstszym efektem pominięcia higieny jest próchnica okrężna. Niemniej, maluch może cierpieć także na próchnicę wczesną, która zaczyna siać spustoszenie zaraz po pojawieniu się siekaczy i rozprzestrzenia się niemal automatycznie na kolejno wyżynające się ząbki. Właściwa profilaktyka powinna obejmować codzienne szczotkowanie ząbków, a wcześniej oczyszczanie dziąseł i powinna zostać uzupełniona o regularne wizyty u stomatologa dziecięcego.

Zobacz: Dobry stomatolog dla dzieci Katowice