Pierwsze zęby, tzw. mleczne pojawiają się u dziecka już od początkowych miesięcy życia. Należy dbać o nie bardzo troskliwie, gdyż od ich stanu, zależeć będzie w dużej mierze, zdrowie kolejnych (już stałych) zębów.

Próchnica atakuje zęby na różnych płaszczyznach. Często pojawia się w trudno dostępnych dla szczoteczki miejscach, czyli w bruzdach i szczelinach zębowych. Zabiegiem dedykowanym temu problemowi jest lakowanie zębów.

lakowanie zębów mlecznych

Na czym polega lakowanie zębów?

Zabieg polega na uszczelnianiu bruzd na zębach. Stosowana substancja zabezpieczająca – lak, chroni bruzdy przed czynnikami zewnętrznymi, mogącymi stanowić ognisko rozwoju bakterii próchnicowych, czyli resztami pokarmów i cukrem. Powinien być wykonany, gdy u dziecka pojawi się już cała powierzchnia żująca w jamie ustnej.

Przebieg zabiegu lakowania zębów:

 1. Oczyszczenie powierzchni zęba za pomocą piaskarki lub specjalistycznego preparatu.

 2. Osuszenie zęba.

 3. Badanie powierzchni zęba za pomocą lasera diagnostycznego (w celu wykrycia wszystkich bruzd i szczelin wymagających zastosowania laku).

 4. Wytrawianie zębów za pomocą preparatu, który wzmacnia umocowanie laku
  w szczelinach (przez około pół minuty).

 5. Nałożenie laku w każdą bruzdę i szczelinę.

 6. Naświetlanie laku z użyciem specjalistycznej lampy (przez kilkadziesiąt sekund).

Zalety zabiegu lakowania:

 • zabieg jest bezbolesny,
 • krótki czas wykonywania zabiegu,
 • dzięki półpłynnej konsystencji laku, przed próchnicą zabezpieczone zostają dokładnie trudnodostępne szczeliny zębowe,
 • długotrwale utrzymujący się efekt ochronny (nawet do kilku lat).

Zalakowane zęby malucha będą dobrze zabezpieczone przed próchnicą na długi czas. Jednakże należy pamiętać o regularnych kontrolach stomatologicznych, gdyż w wyniku sił żucia lak może się ścierać, a nawet zostać całkowicie utracony. Co ważne, tę metodę stosuje się tylko w przypadku zębów wolnych od próchnicy. W przypadku zębów, u których zaobserwuje się zmiany chorobowe zaleca się wybranie innej metody np. ozonowania lub fluoryzacji.