W trosce o uśmiech dziecka powinniśmy na bieżąco kontrolować stan jego uzębienia. Zdrowe zęby mleczne to nie tylko kwestia estetyki. Dbając o jamę ustną dziecka, chronimy je przed bólem związanym z chorobami zębów, a także zwiększamy szansę na piękny uśmiech w latach późniejszych.

Próchnica potrafi zaatakować już pierwsze zęby dziecka. Jej odmiana, nazywana próchnicą butelkową, obejmuje często rozległe powierzchnie zębów mlecznych (zazwyczaj począwszy od zębów przednich). Niestety rozwija się bardzo dynamicznie i z czasem atakuje kolejne zęby. Nieleczona, może doprowadzić do stanów zapalnych w jamie ustnej, a także zniszczenia mleczaków. Ważne, aby szybko reagować na zmiany próchnicze, gdyż niezauważone lub zlekceważone mogą spowodować konieczność usunięcia zębów.

Lapisowanie zębów mlecznych

U maluchów, u których pojawiły się pierwsze oznaki próchnicy zaleca się wykonanie lapisowania. Zabieg polega na impregnacji zębów za pomocą azotanu srebra lub chlorku cynku.

Przebieg zabiegu lapisowania azotanem srebra:

  1. Oczyszczenie zęba z kamienia i osadu.

  2. Dokładne opłukanie i osuszenie zęba.

  3. Dotkniętego próchnicą zęba naciera się przez około 3 minuty roztworem azotanu srebra.

  4. Po osuszeniu aplikuje się na ząb substancję o charakterze strącalnika, np. sól kuchenną.

  5. Zabieg powinien być powtarzany trzykrotnie, w odstępach kilkudniowych.

Plusy lapisowania azotanem srebra:

  • pozwala zabezpieczyć ząbki u bardzo małych dzieci, które nie chcą współpracować z dentystą,

  • zahamowanie rozwoju próchnicy,

  • zabieg jest bezbolesny.

Minusy lapisowania azotanem srebra:

  • ogniska próchnicy pod wpływem azotanu srebra wybarwiają się na czarny kolor, co znacząco wpływa na estetykę uśmiechu dziecka.

  • zabieg jest rozwiązaniem tymczasowym, docelowo lapis należy zastąpić wypełnieniem.

Lapisowanie bezbarwne

Podczas tego zabiegu zaatakowane próchnicą ząbki impregnuje się za pomocą chlorku cynku, który hamuje rozwój próchnicy. Metoda ta zyskuje coraz więcej zwolenników, gdyż w odróżnieniu do azotanu srebra, w kontakcie z ogniskiem próchnicowym, chlorek cynku nie powoduje zmiany koloru zęba.