Dzisiejsza stomatologia dziecięca opiera się przede wszystkim, na budowaniu przez stomatologa pozytywnych relacji z małym pacjentem. Służą temu wizyty adaptacyjne, gdzie dziecko wprowadzane jest w świat higieny jamy ustnej, a także zapoznawane ze specyfiką i charakterem wizyty dentystycznej. Zazwyczaj takie procedury prowadzą do bardzo dobrego zaangażowania w proces leczenia ze strony malucha. Niestety nie zawsze udaje się przekonać małego pacjenta do podjęcia współpracy. W przypadku, gdy zęby dziecka wymagają interwencji, a ono nie godzi się na jakąkolwiek ingerencję ze strony stomatologa, zaleca się zastosowanie znieczulenia ogólnego. Wskazaniem do narkozy jest również leczenie rozległe, gdy próchnicą objęta została duża ilość ząbków, co wiąże się z dłuższym czasem pracy stomatologa.

znieczulenie stomatologiczne dziecka

Procedura związana ze znieczuleniem ogólnym przebiega według określonego schematu medycznego. Lekarz, który opiekuje się dzieckiem przeprowadza szczegółowy wywiad, podczas którego ocenia jego stan zdrowia. Na podstawie zebranych informacji kwalifikuje malucha do zabiegu oraz ustala dawkę leku.

Znieczulenie ogólne, czyli stan czasowego, całkowitego zniesienia świadomości i reakcji na bodźce zewnętrzne, rozpoczyna się poprzez zaaplikowanie dziecku leków, za pomocą maski zakładanej na nos. Następnie dokonuje się wkłucia dożylnego, w celu aplikacji kolejnej dawki leku znieczulającego.

Całą procedurę prowadzi lekarz anestezjolog, który na bieżąco kontroluje funkcje życiowe dziecka (świadomość, wydolność oddechową, sprawność mięśni oraz krążenie krwi). Po zabiegu dziecko trafia do pokoju wybudzeń, gdzie w towarzystwie pielęgniarki i opiekunów pozostaje przez kilkadziesiąt minut i odzyskuje świadomość. Efektem narkozy, jest często senność i zachwianie równowagi. W niektórych przypadkach wystąpić mogą nudności, zawroty głowy i wymioty, dlatego należy wyjątkowo bacznie obserwować dziecko w ciągu doby po zabiegu.

Taka forma znieczulenia daje możliwość wyleczenia rozległych zmian próchnicowych podczas jednego zabiegu. Jednakże jak każda interwencja medyczna niesie ze sobą pewne ryzyko powikłań. Decydując się na tę formę leczenia należy wybierać renomowane gabinety, gdzie cała procedura opiera się na wykwalifikowanym personelu oraz nowoczesnych, najwyższej jakości preparatach.